Wapnowanie trawnika
Zabieg wapnowania jest wykonywany w celu podwyższenia pH gleby pod trawnikiem oraz ma spowodować zmianę jej zbyt kwaśnego odczynu na korzystniejszy dla przebiegu procesów biologicznych i fizykochemicznych zachodzących w podłożu. Odczyn sprawdzamy przy pomocy kwasomierza glebowego. Trawy, które są składnikiem naszych trawników najlepiej rozwijają się na glebie lekko kwaśnej, między 6,0 a 7,0 pH.
(pH, łac. potentia hydrogenii - siła wodoru. Jest wielkością opisująca kwasowość lub zasadowość).
Termin
Główną zasadą jest wapnowanie w okresie spoczynku traw, po ustaniu wegetacji lub przed jej rozpoczęciem. Wykonuje się je na przedwiośniu, gdy śnieg już stopnieje (luty i marzec) lub późną jesienią (koniec października i listopad).
Nawozy, skład chemiczny i dawkowanie
Do wapnowania trawnika należy stosować nawozy wapniowe węglanowe: kredę nawozową lub dolomit. W handlu możemy je znaleźć pod różnymi nazwami handlowymi.
Kreda nawozowa
(węglan wapnia CaCO3 – zawiera około 50% wapnia w przeliczeniu na CaO; cechuje się wysoką aktywnością chemiczną i wykazuje dużą skuteczność w odkwaszaniu)
Na gleby lekkie, piaszczyste, co 3-4 lata w dawce ok. 10-16 kg / 100m2
Na gleby ciężkie, zwięzłe, co 4-6 lat w dawce ok. 16-22 kg / 100m2
Dolomit
(węglan wapnia i magnezu CaMg(CO3)2 – zawiera około 30% wapnia w przeliczeniu na CaO; cechuje się przeciętną aktywnością chemiczną a przebieg odkwaszania jest równomierny, ale długotrwały)
Na gleby lekkie, piaszczyste, co 3-4 lata w dawce ok. 17-27 kg / 100m2
Na gleby ciężkie, zwięzłe, co 4-6 lat w dawce ok. 27-40 kg / 100m2
Dobrze rozdrobnione nawozy należy równomiernie rozsypać na powierzchni trawnika, ręcznie lub używając siewników nawozowych.
Ważne! Na założonym trawniku nie wolno stosować nawozów tlenkowych, takich jak wapno budowlane palone i gaszone. Cechuje je bardzo wysoka reaktywność, która powoduje gwałtowne zmiany w glebie i może także doprowadzić do uszkodzenia roślin.
Uwaga!
Niezależnie od wapnowania, trawniki należy dodatkowo nawozić w okresie wegetacji, w tym również nawozami zawierającymi wapń. Celem nawożenia jest dostarczenie uprawianym roślinom składników niezbędnych do życia. Należy jednak pamiętać, aby wapnowania gleby i nawożenia mineralnego nie łączyć w tym samym zabiegu, gdyż silnie reagujący wapń może doprowadzić do powstania w glebie związków chemicznych nieprzyswajanych dla roślin. Przerwa pomiędzy wapnowaniem a nawożeniem mineralnym powinna wynosić kilka tygodni.